Жниварки

Чому від жатки залежить збір урожаю?

Жатка - це орган, що здійснює скошування і подачу зібраного врожаю. Він складається з мотовила, ріжучого апарату, платформи, на яку подається зрізана маса, і транспортерів, які подають масу в молотильний барабан. Жатка підвішена шарнірно і регулюється по висоті зрізу від 3,8-5,1 до 91,4 см і більше в деяких машин. Зернові культури зазвичай скошуються дуже низько, щоб зібрати всі або майже всі колоски. Для отримання більшої кількості соломи застосовують низький зріз, незважаючи на те, що при цьому в комбайн надходить велика кількість маси для обмолочування.

Ріжуча смуга по своїй конструкції така ж, як у косарки, але має гладкі вкладиші і сегменти ножової смуги з насічками з верхнього боку. Іноді внутрішня поверхня пальця загартовується замість того, щоб застосовувати змінні вкладиші. Умови роботи та властивості культур, збираних комбайнами, такі, що швидкості різання можуть бути значно меншими, ніж у косарок. Типовими є швидкості 400-450 об/хв (800-900 коливань у хвилину). Ножі (сегменти) з верхньою насічкою зазвичай не піддаються додатковому заточенню, але по мірі необхідності (зносу) вони замінюються.

Мотовило, яке подає зрізаний хліб на жатку, має найчастіше від чотирьох до восьми планок, жорстко закріплених на радіальних променях. Іноді привід мотовила здійснюється від ходового колеса, але зазвичай застосовується механічний привід з перестановкою зірочок. Окружна швидкість мотовила, в основному, на 25-50% вища від поступальної швидкості комбайна. Більш високі швидкості сприяють кращому укладанню зрізаної маси на платформу жатки, але ведуть до великих втрат від оббивання.

Для того, щоб пристосувати роботу мотовила до різних умов і культур, положення мотовила по відношенню до ріжучої смуги можна змінювати як у вертикальному, так і в горизонтальному напрямках. Зазвичай висота має бути такою, щоб нижня кромка планок, при найнижчому їх положенні, перебувала трохи нижче найнижчих нескошених колосків. Винос осі мотовила відносно ріжучої смуги зазвичай становить 15-30 см.

У комбайнах прямоточного типу скошена маса подається прямо в молотильний барабан по похилому транспортеру. У великих причіпних комбайнів жатка виступає в одну сторону від молотарки, в той час, як самохідні комбайни мають фронтальне розташування жатки. Скошена маса транспортується на кінець або в центр хедера за допомогою полотняних транспортерів або шнеків великого діаметру. Спеціальний бітер зазвичай застосовується для подачі маси з жатки в молотильний барабан.

У деяких особливих умовах (на збиранні високоврожайного рису) на комбайнах з шнековою жниваркою попереду шнека для розширення площі жатки встановлюється поперечний полотняний транспортер.

Останнім часом помітно популярнішою стала тенденція використовувати обчісувальні жниварки. Саме за допомогою такого агрегату збирають найцінніші складові врожаю - зерно і полову.

На відміну від прямого комбайнування, таке збирання зернових вважається більш ефективним, оскільки колоски або суцвіття обчісуються без зрізання стебел. Вдаючись до цього способу, можна значно підвищити продуктивність комбайна за рахунок істотного зменшення надходження соломи до молотильного апарату.

Обчісувальну жатку навішують на похилу камеру комбайна замість звичайних серійних. Їх головним робочим органом є ротор з обчісувальними гребінками діаметром 540 мм, який захоплює і обчісує колоски. Потім він діє як лопать: при обертанні подає колоски і частину соломи до шнека, а далі шнек і транспортер похилої камери доставляють їх до молотильного апарату. Регулювати частоту обертання ротора можна в межах від 400 до 1000 об/хв. Спрямовану подачу хлібної маси до обчісувального ротору здійснює дефлектор, положення якого регулюється по висоті залежно від висоти рослин. Обчісувальні жниварки мають ширину захвату від 4 до 8 метрів, їх можна агрегатувати з усіма сучасними комбайнами.

Головні питання, які цікавлять аграріїв - це наскільки збільшиться продуктивність комбайна при використанні обчісувальної жниварки, і якими при цьому будуть втрати зерна; чи можливо збирати полегле і заросле бур'янами колосся; як вибирати оптимальні регулювання жаток і молотарок комбайна.

Для того, щоб дати відповіді на ці питання, було проведено широку виробничу перевірку в основних ґрунтово-кліматичних зонах України та дослідження роботи обчісувальної жниварки вітчизняного та зарубіжного виробництва з комбайнами:

• СК- 5 «Нива»,

• «Дон - 1500»,

• John Deere - 9500,

• CASE 2188.

Ефективність роботи обчісувальних жаток оцінювали в господарських умовах на різних фонах, у тому числі за умов екстремальної вологості, забур’яненості та полеглості у різні періоди збору - в оптимальні агростроки та поза ними.

Порівняльні показники продуктивності комбайна John Deere - 9500, обладнаного різними жатками, в умовах степової зони

Показник

Культура

Озима пшеница

Ячмінь

обчісувальна жниварка

серійна жниварка

обчісувальна жниварка

серійна жниварка

Урожайність зерна, ц/га

50,7

28,3

Полеглість, %

1,22

5,2

Вологість, %

-зерна

-соломи

9,6

11,2

9,3

10,8

Продуктивність,

-т/год

-га/рік

37,4

7,38

18,9

3,73

23,9

8,44

12,5

4,4

Втрати зерна, %

-за комбайном

-в тому числі за жаткою

0,72

,34

2,5

0,39

1,06

0,51

2,6

0,4

Роботу комбайна John Deere з обчісувальною жаткою ЖОН -8 тестували на Південноукраїнській машинно-випробувальній станції в оптимальні агротехнічні терміни на полях, де стан зернових був сприятливим для такого способу збору.

Результати, отримані після випробувань, свідчать про те, що за рахунок роботи комбайна з обчісувальною жаткою при допустимих втратах зерна на більшій робочій швидкості є можливість практично в два рази збільшити продуктивність комбайна і одночасно знизити відсоток втрати зерна як за комбайном, так і за рахунок скорочення строків збирання.

При використанні обчісувальної жниварки для збору озимої пшениці, збільшивши робочу швидкість від 4,5 км/год до 9,0 км/год, втрати зерна перебувають приблизно на тому самому рівні (зросли від 0,23 до 0,24 %). Головну масу втрат становить вільне зерно через дію на колосок дефлектора і обчісувального барабана. У традиційних жаток за таких умов втрати дещо більші, і це переважно втрати зерна в колосках.

Аналогічний характер втрат за цими жниварками спостерігається на зборі ячменю, однак, якщо збільшити швидкість руху понад 6 км/год, колосків за звичайними жниварками втрачається більше.

Як видно з результатів досліджень, втрати зерна загалом за комбайнами з обчісувальною жаткою у разі підвищення продуктивності агрегату збільшуються лінійно і не перевищують 1,0%. У той же час у комбайна з серійною жаткою збільшення продуктивності призводить до прогресивного зростання втрат, що обмежує продуктивність комбайна агротехнічним допуском на втрати зерна, який у цьому випадку не перевищує 2,5 %.

Результати дослідження підтвердили, що покращилася якість зерноочистки (основне зерно у комбайна з обчісувальною жаткою дорівнює 98 % проти 95-96 % у комбайна з серійною). Це пояснюється більш «м'якими» режимами роботи молотильного барабана на обмолоті хлібної маси порівняно зі збором серійною жаткою .

Необхідно відзначити особливості регулювання молотильного барабана у випадку обладнання його обчісувальною жниваркою. На відміну від роботи з серійної жаткою зазор в молотильного апарату на вході (3-4 мм) повинен бути менший, ніж на виході (5-8 мм). Обороти барабана встановлюють на 15-20% меншими від рекомендованих комбайнам з серійними жниварками. Через менше надходження соломи до молотарки слід встановити відповідні режими роботи системи очищення, не допускаючи втрат зерна.

Для збирання кукурудзи на комбайнах використовуються абсолютно інші жниварки. Оскільки кукурудза, в основному, сіється з міжряддям 70 см, для її збору потрібні спеціальні жатки для збирання кукурудзи. Вони можуть працювати не тільки з комбайнами, а й з іншою спеціалізованою технікою. Сервісне обслуговування проводиться досить легко, оскільки мережа представництв заводів-виготовлювачів на сьогодні досить розгалужена. Жатка для збирання кукурудзи легко і ефективно впорається з роботою в різних природно-кліматичних умовах.

Якщо Ви займаєтеся вирощуванням соняшнику, то Вам знадобиться інший вид жниварок, а саме - жатка для збирання соняшнику. При використанні неспеціалізованої жатки можливі великі втрати. Оскільки ця культура характеризується різноярусністю, до неї потрібен особливий підхід. Із застосуванням жатки для збирання соняшнику, можна уникнути багатьох проблем.

Велика розмаїтість комбайнів сьогодні дозволяє вибрати найбільш відповідний варіант для кожного. Однак збирання врожаю починається з жатки, і якщо вибрати її правильно, то робота Вашої машини буде ефективною і високопродуктивною.