ПРОБЛЕМА ЗНЕСЕННЯ ПЕСТИЦИДІВ, ЇЇ ПРИЧИНИ ТА РІШЕННЯ

 По матеріалах журналу “Хімія. Агрономія. Сервіс.” лютий 2012

      Проблема знесення пестицидів з’явилася майже 50 років тому – з появою самих пестицидів. Знесення пестицидів визначається як фізичне переміщення пестицидів повітрям під час обприскування від цілі обприскування у бік. Знесення небажане з економічних причин, охорони навколишнього середовища і безпеки. За інформацією компанії Агросфера, вартість хімічного захисту озимої пшениці та ріпака сягає 400 грн/га, соняшнику – 650 грн/га, цукрового буряку – 1000 грн/га. Дослідами доведено, що залежно від умов обприскування знесення препаратів може сягати 90%, що призводить до зменшення ефективності обприскування на 35-55%. Ефективний господар не витрачатиме великі гроші на пестициди і не спостерігатиме, як вони зносяться з його поля. Знесення препаратів призводить до незадовільних результатів обприскування, що потребує повторної обробки поля. Крім того, знесений препарат може отруїти людей, тварин, рибу у водоймищах, зашкодити іншим рослинам на сусідньому полі.

      Зовсім виключити знесення неможливо, але його можна знизити до мінімуму, якщо пестициди застосовувати за сприятливих погодних умов і доведених методів зниження знесення.

     Погода – дуже важливий фактор, що впливає на знесення. Основні погодні умови:

-  швидкість і напрям вітру;

- відносна вологість і температура;

- атмосферна стабільність та інверсія.

      Швидкість вітру – найбільш критичний фактор із всіх погодних умов. Чим більший вітер, тим далі буде знесена крапля від рослини. Чим більша крапля, тим менше на неї впливає вітер і тим швидше вона падає. Однак, сильний вітер може зносити і великі краплі, тому необхідно зупиняти обприскування за швидкості вітру вище 3-4 м/с.

      Відносна вологість і температура хоч і не такі критичні, як швидкість вітру, але також мають свій вплив. Під час падіння поверхня краплі випаровується. Випаровування зменшує розмір і вагу краплі, що призводить до зменшення швидкості падіння і відповідно до знесення у бік від рослини. Краплині розміром 100 мікрон потрібно трохи більше 5 секунд, щоб впасти з висоти 1,5 метра, якщо немає випаровування. Але, у відносно сухому, теплому повітрі (відносна вологість 30% і температура 25˚С) крапля розміром 100 мікрон у разі падіння з висоти 1,5 метра досягне землі, маючи розмір 50 мікрон. Втрати від випаровування відбуваються за будь-яких атмосферних умов, але вони значно менші рано вранці і увечері. Температура також впливає на атмосферну стабільність, інверсію та турбулентність, кожна з яких збільшує знесення.

      Найкращий шлях виключити знесення, пов’язане з цими факторами, – не проводити обприскування за температури вище 25˚С і вологості нижче 30%, а також уникати утворення дрібних крапель (150 мікрон і менше). Якщо виключити такі краплі, знесення значно зменшується.

      Розмір крапель – найбільш важливий фактор, що впливає на знесення. Розмір крапель вимірюється в мікронах ( 1/1000000 метра) (Табл. 1). Як відомо, чим дрібніші краплі, тим краще покриття препаратом рослин (більша площа покриття за однакового об’єму рідини), краще утримання і проникнення. Проте, із зменшенням розміру краплі у разі використання звичайних обприскувачів дрібні краплі взагалі можуть не досягати цілі у зв’язку із знесенням та випаровуванням (Табл.1).

                Чим довше крапля знаходиться в повітрі, тим більше шансів, що вона буде знесена. Дрібні краплі більш схильні до знесення, ніж крупні, тому що вони довше затримуються в повітрі. Крапля розміром 20 мікрон (для прикладу – діаметр волосини становить 100 мікрон) з 3-метрової висоти падає протягом 4 хвилин, а крапля розміром 400 мікрон впаде за 2 секунди (рис. 2).

        Досліди показують, що знесення значно знижується у разі збільшення краплі до розміру 150–200 мікрон.

        Дрібні краплі можуть зноситися на великі відстані. Наприклад, теоретична відстань, яку пролетить крапля розміром 400 мікрон у разі падіння з висоти 3 метри за швидкості вітру 1,5 м/с, буде 2,5 метри, а для краплі розміром 20 мікрон відстань буде 300 метрів (рис. 3). Краплі розміром до 50 мікрон залишаються у повітрі невизначений час або поки не випаруються. Утворення краплин такого розміру необхідно уникати, оскільки, використовуючи звичайні обприскувачі, неможливо їх контролювати.

                Великі краплі менше схильні до знесення вітром, тому що вони падають швидше і випаровуються повільніше, але вони не затримуються на рослині і стікають з неї.

Отже, необхідно досягати балансу між зниженням знесення за рахунок великих крапель і добрим покриттям за рахунок дрібних крапель.

Обирати розмір крапель необхідно відповідно до інструкції на препарат, яку надає виробник. Якщо розмір не вказується, для більшості фунгіцидів, інсектицидів та гербіцидів проти злакових бур’янів рекомендується використовувати дрібні і середні краплі. Для гербіцидів проти дводольних бур’янів рекомендуються середні і великі краплі. Великі і дуже великі краплі варто використовувати у разі застосування ґрунтових гербіцидів. Дуже дрібні краплі використовують тільки під час обприскування обприскувачем із системою примусового осадження крапель.

Робочий тиск впливає на те, що потік рідини перетворюється в краплі, і це ключовий фактор у регулюванні розміру крапель. Досліди показали, що у разі використання звичайних плоско-струминних розпилювачів підвищення тиску з 1 до 3 атм подвоює кількість краплин розміром 100 мікрон і менше. Зниження тиску знижує знесення, тому що утворюються великі краплі, але робота у разі тиску нижче рекомендованого зменшує кут розпилу, що призводить до неповного перекриття факелів розпилу і може призвести до незадовільної якості обприскування. Рекомендований тиск під час роботи з плоско-струминними розпилювачами – 1,5-3 атм. Під час роботи з інжекторними розпилювачами рекомендований тиск 3-8 атм.

Швидкість руху. Для виконання якісного обприскування рекомендована швидкість 7-8 км/год (4-6 км/год – у разі обприскування густих посівів, для кращого проникнення в шар рослин). У разі підвищення швидкості значно збільшується знесення препаратів, що потребує збільшення розміру крапель або використання системи примусового осадження крапель.

Висота штанги та її стабілізація. 
На рівномірність розподілення робочої рідини по ширині штанги сильно впливають динамічні коливання штанги у вертикальній і горизонтальній площинах. Чим менше коливається штанга, тим краще покриття рослин, менше знесення і якісніше обприскування. Коливання штанги можуть бути двох видів: вертикальні і горизонтальні. Обидва види коливань мають бути мінімізовані. Поганий механізм стабілізації штанги може призвести до великої різниці норми внесення на різних ділянках поля. Повністю уникнути коливань штанги неможливо, але паралелограмна підвіска та маятниковий механізм стабілізації штанги з пружинами і амортизаторами дають змогу зменшити їх до мінімуму.

Також для рівномірного розподілення робочої рідини необхідно правильно встановити висоту штанги обприскувача. Наприклад, для плоско-струминних розпилювачів з кутом розпилення 110˚, встановлених на штанзі через кожні 50 см, 100% перекриття факелів досягається на висоті 35 см. Але, з урахуванням коливання штанги рекомендована висота встановлення штанги – 50 см над оброблюваною поверхнею.
Один з найкращих шляхів зменшення знесення пестицидів – використання обприскувачів із системою примусового осадження крапель. Такі обприскувачі забезпечують можливість ефективного використання найдрібніших (найефективніших) крапель без втрат, що значно підвищує ступінь покриття рослин препаратами.

Під час роботи такого обприскувача вентилятор створює потік повітря, який через щілину в нижній частині рукава подається в зону розпилення. В результаті утворюється повітрянокрапельна суміш, яка дозволяє донести дрібні краплі навіть в густі посіви.
        Крім того, використання обприскувача із системою примусового осадження крапель має такі переваги:
-  вчасне обприскування. Незалежно від того, які препарати вносяться – гербіциди, фунгіциди чи інсектициди, – головне – внести їх в найбільш вразливу фазу розвитку. Цей період дуже короткий – декілька
днів. Якщо необхідно обробити велику площу, можливість обробки всієї площі в оптимальні строки значно підвищується у разі використання обприскувача із системою примусового осадження крапель, який має вищу продуктивність і меншу залежність від погодних умов, ніж звичайний обприскувач. Наприклад, у разі обробки площ від 1000 га і більше, щоб провести обробку в оптимальні строки, потрібно два звичайних обприскувача, або один із системою примусового осадження крапель;
- рівномірне покриття рослин. Краще проникнення препаратів в найбільш вразливі місця. Особливо це помітно під час обробки густих посівів. Повітряний потік, що виходить з отворів у рукавах, розхитує рослини та перевертає листя рослин таким чином, що їх нижній бік попадає під струмінь розпилених пестицидів. Забезпечується розпилення хімікатів на краплі значно меншого розміру, що істотно покращує покриття рослин. На рослинах осідає більша частина хімікатів ніж у разі роботи звичайним обприскувачем;

- вища продуктивність роботи. Під час обробки звичайним обприскувачем збільшення швидкості руху агрегату призводить до знесення крапель. Оприскувач з повітряним рукавом може працювати на робочій швидкості до 15 км/год без втрат на знесення препаратів, що дає змогу підвищити продуктивність на 25-30%. Завдяки рівномірному покриттю кількість води у разі приготування робочого розчину може бути зменшена до 50%, що дозволяє зменшити кількість заправок бака обприскувача і приблизно на 20% збільшити продуктивність роботи;
- економія коштів. Можливість зменшення норми внесення робочої суміші, використання менших доз хімікатів, більш висока робоча швидкість дозволяють істотно економити на загальних витратах на обприскування (паливомастильні матеріали, пестициди, затрати праці тощо) та підвищити рентабельність вирощування культур. Вища ефективність обприскування також дозволяє зменшити кількість обприскувань за сезон. Економія коштів тільки на пестицидах сягає 20-30%, що у разі захисту пшениці становить 120 гривень на кожному гектарі, а цукрового буряку – 300 грн/га.
        Не дивно, що обприскувачі із повітряною підтримкою з кожним роком стають популярніші. Все більше керівників господарств розуміють і використовують переваги цих обприскувачів.
  

Залишити коментар


Швидкий перехід